Kurs od podstaw Dla KAŻDEGO! Używanie nosa i podążanie za tropem jest dla psów czymś całkowicie naturalnym, więc tropienie jako wspólna aktywność jest dostępne praktycznie dla każdego psio-ludzkiego zespołu.

1 wykład wprowadzający + 6 zajęć praktycznych z psami

Grupy od 3 do 4 psów.

około 120 min (w tym czasie psy pracują warsztatowo - na zmianę)

WARSZAWA URSYNÓW:

• 11 maja 2024 (treningi w soboty) - godz. 19:00 - trenerka: Magda Sikorska

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu w innym terminie,  skontaktuj się z nami. Istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych grup.

Mantrailing (ang. “man” – człowiek, “trail” – podążać, tropić), zwany także tropieniem użytkowym to sport polegający na wytropieniu „zaginionego” pozoranta. Pies podąża za zapachem konkretnego człowieka (ignorując przy tym całą masę innych rozproszeń!) w kierunku świeższego śladu, aż dotrze do miejsca, w którym celowo schował się pozorant.
Mantrailing pomaga zaspokoić naturalne potrzeby psa oraz zmęczyć go w zdrowy sposób. Wspólne tropienie buduje relację, uczy współpracy w działaniu, poprawia czytanie swojego psa, a dzięki temu wpływa pozytywnie na codzienną komunikację.

Dla kogo jest mantrailing? Niezależnie od rasy lub jej braku, wieku, problemów behawioralnych pies może dobrze sobie radzić w tym sporcie i mieć z niego sporo korzyści. Choć oczywiście nie każdy pies (i człowiek) będzie mieć wystarczającą motywację (predyspozycje i umiejętności) do zaawansowanej pracy czy realnych poszukiwań zaginionej osoby.

• Wykład: Podstawy mantrailingu - ogólne zasady, omówienie zakresu szkolenia;
  • Nauka podejmowania tropu po nawęszeniu przedmiotu pozoranta (jak chusteczka, rękawiczka);
  • Pokonywanie na śladzie zakrętów, różnych powierzchni (miękkich i twardych);
  • Wskazywanie zaginionej osoby - "pozoranta";
  • Trenowanie w rożnych miejscach - praca w rozproszeniach;
  • Nauka pracy linką i komunikacji z psem;
  • Nauka pozorowania pozostałym uczestnikom szkolenia i ich psom;

Treningi odbywają się w różnych miejscach na terenie Ursynowa. Podczas szkolenia każdy pies musi przebywać pod kontrolą opiekuna, dlatego niezbędny będzie zestaw: obroża/szelki + smycz. Należy zabrać ze sobą smakołyki dla psa oraz zabawkę - szarpak. Nie używamy zabawek, które piszczą i mogą rozpraszać innych kursantów. Smakołyki (drobne kawałki mięsa, karma itp.) są niezbędne podczas wszystkich zajęć praktycznych z psem. Wyjątkiem są jedynie wykłady, które odbywają się bez udziału czworonogów.

W każdej grupie będą maksymalnie 4 zespoły. Ćwiczymy warsztatowo - każdy zespół będzie miał 2 wejścia. Każdy uczestnik będzie też pozorantem dla innych psów. W tym czasie jego pies będzie musiał czekać w aucie. Treningi będą trwały około 2h (!).
WAŻNE: Posiadanie samochodu oraz umiejętność spokojnego czekania w zamknięciu przez psa to warunki konieczne do uczestnictwa w zajęciach!